Nauka gry na pianinie

Nauka gry na pianinie dla dorosłych Warszawa

Sprawdź, jakie korzyści przyniesie Ci zapisanie się na lekcje gry na instrumencie

Lekcje gry na pianinie to jedne z najpopularniejszych zajęć muzycznych. Nic dziwnego: naukę gry na pianinie można rozpocząć w każdym wieku, a z grą na poziomie hobbystycznym poradzi sobie nawet osoba, która posiada średnie predyspozycje muzyczne. Umiejętność wykonywania ulubionych melodii pozwala na zatopienie się w świecie dźwięków i oderwanie od szarej rzeczywistości i kłopotów dnia codziennego. To jednak nie koniec zalet. Przeczytaj, co zyskasz jeśli rozpoczniesz swoją przygodę z nauką gry w dorosłości. 

Nauka gry na pianinie to czas tylko dla Ciebie

Zarówno samo uczestniczenie w zajęciach, jak i praca własna nad muzyką w domu to czas, podczas którego w pełni koncentrujesz się tylko na sobie i tym, co dzieje się na klawiaturze. Moment, w którym zasiadasz do instrumentu przenosi Cię do krainy dźwięków, która jest przyjaznym i życzliwym Ci miejscem. Pamiętaj, aby nie stawiać sobie zbyt dużych wymagań, które mogą zgasić Twój entuzjazm i pasję. Rozpoczynając naukę gry w dorosłości, nie zostaniesz już zawodowym pianistą, który koncertuje w filharmoniach całego świata. Gra na instrumencie to aktywność, która powinna rozjaśniać Twoje dni i powodować uśmiech na twarzy.  Ciesz się z tego, co już udało Ci się osiągnąć i nie sabotuj swoich małych sukcesów.  

Lekcje gry na pianinie sprzyjają rozwojowi intelektualnemu i poszerzają horyzonty

 

Nauka gry na pianinie to nie tylko poznawanie kolejnych utworów i nabywanie technicznej biegłości. Muzyka to przecież dużo więcej niż dźwięki Twojego instrumentu. Zawodowy muzyk podczas swojej wieloletniej edukacji uczy się m.in. teorii i historii muzyki, instrumentoznawstwa, poznaje podstawy kompozycji, akustyki, analizuje budowę utworów. Korzystając z pomocy swojego nauczyciela i własnych poszukiwań dotrzesz do wielu wartościowych podręczników, książek, artykułów i innych materiałów. Pomogą Ci one poszerzyć swoją wiedzę o muzyce i odkryć nieprzebrane bogactwo i różnorodność tej artystycznej krainy. Może niespodziewanie zafascynuje Cię muzyka dawnych epok i zechcesz zgłębić twórczość nieznanych Ci kompozytorów? A może zaciekawi Cię nauka zasad rządzących światem dźwięków i zechcesz poznać jej tajniki? Dzięki  tej fascynacji odbiór i wykonywanie muzyki nabiorą nowego wymiaru a Ty zaczniesz pełniej angażować się w naukę.

Nauka muzyki zwiększy Twoją kreatywność

Gra na pianinie to dużo więcej niż odczytywanie nut do kolejnych kompozycji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet początkujący pianista zaczął improwizować i komponować swoje własne, proste melodie. To mit, że tylko nieliczni potrafią tworzyć swoją muzykę. Bez obaw! Nie chodzi Ci przecież o to, by zostać wybitnym kompozytorem, ale bardziej zaprzyjaźnić się z instrumentem, poczuć się przy nim swobodniej i mieć jeszcze więcej radości z muzykowania. Tworzenie prostych kompozycji może dać Ci dużo satysfakcji i rozwinąć jako muzyka i pianistę. Bardzo wartościowe są także próby grania ulubionych melodii ze słuchu. Pomagają one nie tylko kształcić Twój słuch muzyczny, ale dają też motywację do poznania podstaw harmonii, czyli działu muzyki zajmującego się budową i łączeniem akordów. Dzięki temu uzyskasz swobodę w samodzielnym dobieraniu akordów w lewej ręce. W zależności od Twoich upodobań, komponując i aranżując utwory możesz inspirować się brzmieniem charakterystycznym dla muzyki jazzowej, bluesowej czy klasycznej.

Amatorskie koncerty i wspólne muzykowanie 

Nadal uważasz, że na koncertach pianistycznych mogą występować tylko zawodowi muzycy? Granie przed publicznością to niezastąpiony i wyjątkowo twórczy element edukacji muzycznej. Przygotuj się do koncertu najlepiej jak umiesz a potem…pozwól sobie na bycie niedoskonałym. Perfekcjonizm i porównywanie swoich osiągnięć z sukcesami profesjonalnych pianistów to częste błędy dorosłych uczniów, które skutecznie ich blokują i zupełnie niesłusznie godzą w poczucie wartości. Bądź z siebie dumny, ciesz się z swoich wykonań i czynionych postępów. To prawda, że uczeniu się nigdy nie ma końca, ale należy doceniać i świętować swoje małe sukcesy. Uczęszczając na lekcje gry na pianinie do dobrej, sprawdzonej szkoły kształcącej dorosłych poznasz innych pianistów-amatorów, którzy tak jak i Ty stawiają swoje pierwsze kroki na pianistycznej drodze. Pozwoli to nawiązanie nowych przyjaźni, wzajemne wspieranie się i dopingowanie w podróży po muzycznym szlaku. 

Witaj w świecie wielkich pianistów i pięknych fortepianów

Nawet jeśli na razie Twoim największym osiągnięciem jest zagranie prostej piosenki, staraj się słuchać muzyki fortepianowej. Zacznij poznawać repertuar pianistyczny zaczynając od utworów, które najbardziej Ci się podobają. Lubisz bagatelę „Dla Elizy”? Świetnie! Na popularnych, bezpłatnych serwisach muzycznych znajdziesz ją wykonywaną przez różnych pianistów.

  • Posłuchaj kilku interpretacji i zastanów się, która podoba Ci się najbardziej.
  • Zapamiętaj, kto wykonuje ten utwór. Być może i inne kompozycje grane przez tego artystę trafią w Twój gust.
  • Jeśli urzekło Cię brzmienie utworu “Dla Elizy”, posłuchaj innych kompozycji Ludwiga van Beethovena.
  • Gdy oglądasz film z nagraniem zwróć uwagę na markę fortepianu. Czy słyszałeś już o tej firmie? Czy wiesz jak działa fortepian?

Dobrze być ciekawym jak małe dziecko i szukać odpowiedzi na pojawiające się pytania. Jeśli masz możliwość postaraj się od czasu do czasu wysłuchać dobrego koncertu na żywo. Wykonuj właśnie takie małe kroczki w kierunku poznania i zrozumienia muzyki. Nie minie wiele czasu a zachwycisz się jego wielkością, bogactwem i różnorodnością.

Co zrobić, aby zacząć grać?

Nauka gry na pianinie może być początkiem fascynującej przygody angażującej ciało i umysł. Akademia Sztuk Scenicznych i Estradowych od wielu lat kształci dorosłych, którzy rozpoczynają naukę gry od zupełnych podstaw. Skontaktuj się z nami i zapisz na niezobowiązującą lekcję próbną. Przyjdź na zajęcia, które odbywają się w bezstresowej i wspierającej atmosferze. Sprawdź, czy gra na pianinie okaże się fascynująca również dla Ciebie.